Calendar

Current agenda dance & performance in Amsterdam (4 weeks)

26.04.2019 Lecture

Producing the Future: Mitchell Esajas

By: DAS Creative Producing At: DAS Graduate School On: 15:00

26.04.2019 Dance

Task 1

By: Jort Faber, Karolina Krynicka, Rebecca Lillich At: Belcampo On: 20:30

26.04.2019 Dance

Settle for More

By: NDT 2 - Bryan Arias, Hans van Manen,Marco Goecke At: ITA On: 20:30

28.04.2019 Dance

Settle for More

By: NDT 2 - Bryan Arias, Hans van Manen,Marco Goecke At: ITA On: 20:30

29.04.2019 Master Class

Spring Intensive

By: Heather Ware, Hilde Elbers At: Henny Jurriēn Stichting On: 12:45

29.04.2019 Training

Jacuzzi Mondays

By: Amparo Gonzalez At: Oudezijds Voorburgwal 106 On: 18:45

29.04.2019 Dance

Settle for More

By: NDT 2 - Bryan Arias, Hans van Manen,Marco Goecke At: ITA On: 20:30

30.04.2019 Master Class

Spring Intensive

By: Tomislav English, Tina Afiyan Breiova At: Henny Jurriēn Stichting On: 11:00

30.04.2019 Dance

The Beauty of Falling Apart

By: Heather Ware, Hilde Elbers At: Theater Bellevue On: 20:30

01.05.2019 Master Class

Spring Intensive

By: Tomislav English, Tina Afiyan Breiova At: Henny Jurriēn Stichting On: 11:00

01.05.2019 Master Class

Spring Intensive

By: Victor Rottier At: Henny Jurriēn Stichting On: 13:00

02.05.2019 Master Class

Spring Intensive

By: Tomislav English, Tina Afiyan Breiova At: Henny Jurriēn Stichting On: 11:00

02.05.2019 Master Class

Spring Intensive

By: Victor Rottier At: Henny Jurriēn Stichting On: 13:00

02.05.2019 Dance

Leve Larbi

By: Introdans - Sidi Larbi Cherkaoui At: ITA On: 20:30

03.05.2019 Master Class

Spring Intensive

By: Tomislav English, Tina Afiyan Breiova At: Henny Jurriēn Stichting On: 11:00

03.05.2019 Master Class

Spring Intensive

By: Victor Rottier At: Henny Jurriēn Stichting On: 13:00

03.05.2019 Dance

Leve Larbi

By: Introdans - Sidi Larbi Cherkaoui At: ITA On: 20:30

04.05.2019 Workshop

Spring Intensive

By: Dickson Mbi At: Henny Jurriēn Stichting On: 11:30

04.05.2019 Workshop

Technique Germaine Acogny

By: Ise An Verstegen At: Dansmakers On: 13:00

04.05.2019 Dance

Blaast de Bazuin

By: De Sjofar Ministries / Elaine Molijn At: Bijlmer Park Theater On: 19:00

05.05.2019 Workshop

Spring Intensive

By: Dickson Mbi At: Henny Jurriēn Stichting On: 11:30

05.05.2019 Workshop

Technique Germaine Acogny

By: Ise An Verstegen At: Dansmakers On: 13:00

06.05.2019

By: BAU At: Entrepotdok 4 On: 19:30

07.05.2019 Dance

Heroes

By: Igor Vrebac At: Theater Bellevue On: 20:30

07.05.2019 Performance

Merkel

By: Nineties Productions, Orkater At: Dansmakers On: 21:00

07.05.2019 Dance

Mercenary

By: Ahilan Ratnamohan At: Brakke Grond On: 21:30

08.05.2019 Performance

Merkel

By: Nineties Productions, Orkater At: Dansmakers On: 21:00

08.05.2019 Dance

Mercenary

By: Ahilan Ratnamohan At: Brakke Grond On: 21:30

09.05.2019 Performance

Merkel

By: Nineties Productions, Orkater At: Dansmakers On: 21:00

10.05.2019 Event

Trip TO HEAL

By: Ibelisse Guardia Ferragutti, Lina Issa, Marijn Graven o.a. At: Frascati On: 18:30

10.05.2019 Performance

Merkel

By: Nineties Productions, Orkater At: Dansmakers On: 21:00

10.05.2019 Event

Trip TO HEAL

By: Ibelisse Guardia Ferragutti, Lina Issa, Marijn Graven o.a. At: Frascati On: 21:00

11.05.2019 Dance

Het Zwanenmeer

By: Het Nationale Ballet / Rudi van Dantzig At: Stopera On: 19:30

11.05.2019 Performance

Merkel

By: Nineties Productions, Orkater At: Dansmakers On: 21:00

12.05.2019 Dance

Het Zwanenmeer

By: Het Nationale Ballet / Rudi van Dantzig At: Stopera On: 14:00

12.05.2019 Dance

Brein

By: Sarai Maëla o.a. At: Podium Mozaïek On: 16:00

12.05.2019 Dance

Brein

By: Sarai Maëla o.a. At: Podium Mozaïek On: 19:30

12.05.2019 Performance

Merkel

By: Nineties Productions, Orkater At: Dansmakers On: 21:00

14.05.2019 Dance

Het Zwanenmeer

By: Het Nationale Ballet / Rudi van Dantzig At: Stopera On: 19:30

14.05.2019 Dance

Vessel

By: Damien Jalet, Kohei Nawa At: ITA On: 20:00

14.05.2019 Performance

Dark Numbers

By: Tea Tupajić At: Frascati On: 20:30

15.05.2019 Dance

Het Zwanenmeer

By: Het Nationale Ballet / Rudi van Dantzig At: Stopera On: 19:30

15.05.2019 Dance

Vessel

By: Damien Jalet, Kohei Nawa At: ITA On: 20:00

15.05.2019 Performance

Dark Numbers

By: Tea Tupajić At: Frascati On: 20:30

18.05.2019 Performance

Les Louvres and/or Kicking the Dead

By: Walid Raad At: Stedelijk Museum On: 13:00

18.05.2019 Performance

Les Louvres and/or Kicking the Dead

By: Walid Raad At: Stedelijk Museum On: 16:00

18.05.2019 Dance/Opera

METAMORPHOSIS

By: NB Projects At: ITA On: 19:00

18.05.2019 Performance

Our Footsteps

By: AstaroTheatro, IIRE and Stichting Vrolijkheid At: Perdu On: 20:30

18.05.2019 Dance/Opera

METAMORPHOSIS

By: NB Projects At: ITA On: 21:00

19.05.2019 Performance

Les Louvres and/or Kicking the Dead

By: Walid Raad At: Stedelijk Museum On: 13:00

19.05.2019 Performance

Les Louvres and/or Kicking the Dead

By: Walid Raad At: Stedelijk Museum On: 16:00

19.05.2019 Dance

Dance beyond the body

By: Loïc Perela, Sandra Kramerova & Moreno Perna At: CC Amstel On: 20:00